Emlak Konut

EMLAK KONUT GYO Genel Müdür Mesajı

 

Değerli yatırımcılarımız, iş ortaklarımız ve çok kıymetli çalışanlarımız;

Emlak Konut olarak 2017 yılının ilk 9 aylık döneminde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızla Türkiye gayrimenkul sektörünün lokomotifi olmaya devam ediyoruz. Ülkemize uzun yıllar hizmet veren Şirketimiz bu süreçte elde ettiği tecrübe, itibar ve marka değeri ile halkımızda büyük güven ve kalite unsuru haline gelmiştir. Elde ettiğimiz bu güven ile yoluna devam eden Emlak Konut ürettiği yaşam alanları ile müşterilerimizin hayatına konfor katacak, çevreye duyarlı, modern kentler kurmaya devam edecektir.

Geride bıraktığımız 9 aylık dönemde konut satış performansımız büyük oranda hedeflerimiz doğrultusunda gerçekleşmiştir. Yalnızca 3. çeyrek dönemi için 1,9 milyar TL satış değeri ve 295 bin metre kare satılabilir alan hedefimizle birlikte, 9 aylık dönem bazında da toplamda ulaşmayı hedeflediğimiz 5,21 milyar TL ve 814 bin metre kare satılabilir alan hedefine de büyük ölçüde ulaşmış bulunmaktayız. Bu ise bize yıl sonu hedeflerimize ulaşabilme yolunda büyük motivasyon ve azim sağlamaktadır. Ayrıca 9 aylık mali dönemi 1,07 milyar TL kâr ile tamamlarken, 2017 mali dönem sonunda hedeflediğimiz 1.8 milyar TL net kar rakamının üzerinde bir sonuç elde edeceğimizi öngörmekteyiz.

Yürüttüğümüz toplam 49 proje ve beraberinde yapımı devam eden altyapı projeleri, şehir parkları, sosyal tesis, okul, cami ve sağlık tesisleri ile ulaştığımız iş hacmi bizleri ülkemizde lider pozisyonunda tutmakla beraber kapasite açısından dünyada diğer global oyuncular ile yarışır hale getirmiştir.

Şirketimiz hızla devam eden faaliyetleri çerçevesinde yılın ilk 9 ayını yüksek tempoda geçirdi. TOKİ’den ilk yarıyılda alımını gerçekleştirdiğimiz 1 milyar TL değerinde 7 arazimize ek olarak Galatasaray arazisine komşu Bakırköy Şenlik arazisini portföyümüze kattık. Bu satın alma ile daha kapsamlı proje üretebilmemizi sağlayacak daha büyük bir arazi elde etmiş olduk. Bununla birlikte uzun vadeli yatırım politikaları içerisinde yer alan yaklaşık 3 milyon metrekarelik Ankara Balıkuyumcu, İzmir Urla ve Yalova Çiftlikköy arsalarının satışını gerçekleştirerek kısa vadede daha hızlı yatırımını sonuçlandırabileceğimiz arsaların temini için kaynak yaratmış olduk. Envanterinde bulundurduğu arsa büyüklüğü ile Türkiye’de rakipsiz olan Emlak Konut aynı zamanda bu arazileri en verimli şekilde projeye dönüştürmeye devam etmektedir.

Emlak Konut olarak geride bıraktığımız dönemde gerçekleştirdiğimiz 8 ihalede yakaladığımız 12,7 milyar TL hasılat rakamı ve 3,8 milyar TL’lik garanti edilmiş şirket payı ile büyük bir rekora imza attık. Yılın geri kalan kısmında İstanbul’un merkezi noktalarında sahip olduğumuz çeşitli arsaların ihaleleri gündemde olacak.

2017 ilk 9 aylık dönemine göz attığımızda toplamda 9 yeni gelir paylaşımı projemizde sözleşmeler imzalandı ve yüklenicilerimiz tarafından çalışmalara başlandığını ifade edebiliriz. Yılın geri kalan kısmında ihalesini gerçekleştirdiğimiz diğer projelerimiz için de sözleşmelerimizi imzalayıp çalışmalarımıza başlayacağız.

Emlak Konut projelerinin şehirlerimize kattığı değerin farkındayız. Ayrıca son dönemde yeni projelerimizi duyurmaya başladık. Bu önemli iki projeden ilki, bir bölümü yakın zamanda ihale edilmiş olan Küçükçekmece’deki 1 milyon m2 büyüklüğündeki arazimizde gerçekleştireceğimiz İstanbul’da ilk ve elle gösterilecek niteliklere sahip çocukluğumuzun mahalle konsepti ile inşa edilecek olan projesidir. Diğeri ise içinde hayvanat bahçesinden, ofislere, kongre merkezinden otele, benzeri dünya metropollerinde görülen şehir parkına kadar birçok farklı konsepti bünyesinde barındıran Kuzey Yaka projemizdir.

 

Saygılarımla

Murat KURUM