Emlak Konut

EMLAK KONUT GYO Genel Müdür Mesajı

Değerli Ortaklarımız,

Sektöründe 60 yılı aşan bir tecrübenin getirdiği kurum kültürü, yönetim anlayışı ve Türkiye konut sektöründe geliştirdiği iş modelleri üzerinden ürettiği projeler ile ülkemizde yeniliklerin kaynağı haline gelmeyi başaran Emlak Konut adına hepinizi selamlıyorum. Hiç şüphesiz, ülkemiz ve ayrıca sektörümüz açısından geride bıraktığımız 2016 yılı, çok önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl olarak tarihe geçti. Bilindiği gibi konut sektörü, bileşenleri ile birlikte, ülkelerin iç dinamiklerinden oldukça kolay etkilenebilme potansiyeline sahip bir sektör. Bu açıdan bakıldığında 2016 yılının en çarpıcı olayı 15 Temmuz’da ülkemizin tüm kazanımlarına yapılmış saldırı niteliğinde olan darbe girişimini milletçe başarılı bir sınav vererek atlatmış olmamız oldu. O dönemde içinde olduğumuz sürecin ülkemiz ekonomisi üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkiyi ortadan kaldırmaya yönelik yapılabilecekler ve Emlak Konut’un üzerine düşenlerin ne olabileceğinin değerlendirmesini yaptık. Birlikte projelerimizi yürüttüğümüz yüklenicilerimizin görüşlerini de alarak kampanya çalışmamızı başlattık ve çok olumlu sonuçlar elde ettik. Hükümetimizin konut sektörüne yönelik belirlemiş olduğu destekleyici politikalar, bizlerin de üretime yönelik çalışmalarımız ve milletimizin özverisi ile tüm olumsuz süreçlere rağmen bu yılı büyüyerek ve karlılığımızı arttırarak tamamladık.

Yıl sonu itibariyle 7.3 milyar TL değerinde 10.053 adet bağımsız bölümün satışını gerçekleştirdik. 2016 yılı içerisinde 7 gelir paylaşımı ihalesini tamamladık ve bunların sözleşmelerini imzaladık. Bunun yanında, 6 adet anahtar teslimi projemizin ihalesini de 2016 yılı içerisinde gerçekleştirdik. Sadece gelir paylaşımı modelli projelerimizden 6,45 milyar TL değerinde iş hacmine ulaştık. Ayrıca, yılın son ayında Tariş Kooperatif Birlikleri ile İzmir’in en değerli bölgelerinden biri olan Alsancak’ta, gelir paylaşımı modeline göre beraber proje geliştirmek üzere bir protokol imzaladık. Yine Türkiye’nin en büyük spor kulüplerinden biri olan Galatasaray Spor Kulübü Derneği ile Riva ve Florya’ da bulunan arsalarında proje geliştirmek maksadıyla bir protokol imzaladık. Şirketimiz bu projelerden elde edeceği gelirin yanında oluşacak iş hacmiyle ülke ekonomimize önemli bir katkı sağlayacaktır. Bununla birlikte halihazırda TOKİ’ den İstanbul Şişli ve Küçükçekmece’ de 2.3 milyar TL değerinde almış olduğumuz arsalarla birlikte yaklaşık 5,2 milyar TL değerinde ihale edilmemiş arsa stokuna sahibiz. 2017 yılında da İstanbul ve Anadolu’nun çeşitli illerinde projeler geliştirmek ve yeni arsa alımları ile yeni ihaleler planlarımız arasında olacaktır.

2016 yılında, belirlediğimiz politika ve planlar çerçevesinde, sene başında 1,5 milyar TL net kar olarak belirlediğimiz hedefimizi 3.çeyrekte yakaladık ve hedefimizi güncelleyerek 1,8 milyar TL’ye çıkardık. Yıl sonu itibarı ile ulaşmış olduğumuz 1,76 milyar TL’lik kar rakamı ile hedefimizi gerçekleştirmeyi başardığımızı sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Bu rakam 2015 yılı karı olan 952 milyon TL ile karşılaştırıldığında % 85 büyümeyi işaret ediyor. İçinde bulunduğumuz şartlar değerlendirildiğinde karlılıkta yakaladığımız büyüme oranı bize 2017 yılı için de büyük bir umut ve enerji sağladı.

2017 yılının hem ülkemiz hem de sektörümüz adına çok daha iyi bir yıl olacağına inancım tam. Emlak Konut olarak yeni girdiğimiz bu yıla çok iyi hazırlandık, sağlam hedefler koyduk ve bu hedeflere ulaşmamızı sağlayacak araçları belirledik. 2017 hedeflerimizden kısaca bahsedersek; 9.900 adet bağımsız bölüm satışı, 1.27 milyon m2 toplam brütsatış alanı ve KDV hariç toplam 8 milyar TL satış değeri hedeflerini 2017 yıl sonuna kadar azimli ve özverili bir çalışma ile yakalayacağımıza inanıyorum. Nitekim bunun işaretlerinin yılın ilk aylarında düzenlemiş olduğumuz kampanyaya olan yoğun ilgiden de anlayabiliyoruz.

Sözlerimi noktalarken, Emlak Konut Genel Müdürü olarak, şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına siz değerli ortaklarımızı selamlar, tüm ülkemize bizlere verdikleri katkılardan ötürü teşekkür eder, çalışmalarımızda emeği olan herkese başarılı bir yıl dilerim. 

 Saygılarımla,

 

MURAT KURUM

EMLAK KONUT GYO A.Ş GENEL MÜDÜRÜ